HISTORIE

Moje cesta k hudbě 

Začalo to v Náchodě

Narodil jsem se v Náchodě a strávil tu i 17 prvních let života. Vždycky budu a zůstanu "horák".
K hudbě jsem se dostal ve 12 letech, díky staršímu bratrovi Tomášovi, který začal hrát na kytaru. Viděl jsem jeho zápal a radost a mrzelo mě, že s ním nemůžu tuhle vášeň sdílet (jako horolezení). A tak jsem u babičky vylovil z peřiňáku housle po dědovi (náchodském kapelníkovi) a pokoušel na ně naučit lidovku "Náchodský zámeček". Brzy poté jsem se s tím málem, zato s obrovským nadšením, vydal na přijímací pohovor do lidové školy umění :) Tam jsem se poprvé setkal s Viktorem Špráchlem, houslistou a pedagogem. Trpělivě si vyslechl mé houslové (ne)umění a pak mě vzal do sborovny a ukázal na skříň, kde ležel kontrabas. Mě se hned zazářily oči nadšením a bylo jasno. A tak to celé začalo!

Můj učitel 

Viktor Špráchal byl velmi inspirativní člověk se vztahem k přírodě, milovník romantiky a westernu. A také můj první učitel hudby. Díky němu jsem se do hraní nadchnul ještě víc, protože nás hned od počátku učil hudbu tvořit a nejen přehrávat etudy z not. Založil nám první country-folkovou kapelu, se kterou jsem se ve 14-ti dostal i do předkola hudební soutěže PORTA

První kapela

Muzika nás s bráchou chytla. Hned od počátku našich hudebních krůčků jsem obcházeli všechny místní akce, většinou country bály, a díky tomu jsme brzy oba dostali angažmá ve východočeské kapele BG Cwrkot, kterou vedli Pavel Brandy Brandejs a Milan Leppelt. Americká lidová hudba, kterou jsme milovali a učili se ji hrát, měla u nás na Náchodsku velké posluchačské zázemí a tak možností zahrát si bylo víc než dost. V kapele jsem byl ovšem jako kytarista a zpěvák tenoru.

Nový muzikantský život a první ocenění

Samozřejmě jsem ale toužil po angažmá na kontrabas, který se stal mojí vášní a hlavním nástrojem. A angažmá přišlo záhy na Bluegrassové dílně v Pardubicích, kde jsem jako záskok odehrál vystoupení s kapelou mladých nadaných muzikantů z pražské kapely Monogram. Klukům bylo lehce po dvacítce a mě čerstvých sedmnáct. Vystoupení se povedlo a já dostal lano, dokonce jsem se s vidinou hudebních příležitostí rozhodl rovnou přestěhovat do Prahy. A tím začal i můj samostatný soukromý život. A bylo to správné rozhodnutí, i když to bylo těžké, tak pro mladého hudebníka tu bylo příležitostí mnoho. 

Především jsme v roce 1994 založili kapelu Reliéf, která se se zapsala do historie českého bluegrassu jedinečným zvukem, a´cappella songy a autorskou tvorbou Zbyňka Bureše. S touhle kapelou jsem zažil první velké úspěchy - nadšené publikum, stovky kilometrů v autě při cestách po Evropě i natáčení několika desek. Dokonce jsme se zúčastnili soutěže americké hudební asociace SPBGMA European Band Championship (1998). Kde jsem získal cenu z hru na kontrabas. Jako kontrabasista číslo jedna jsem byl řadu let hodnocen i doma v soutěži České Bluegrassové asociace. Kapela Reliéf fungovala 17 let a aktuálně (v roce 2019) znovu obnovila svoji činnost.

První poloprofesionální zkušeností pro mě byla spolupráce s folkovou zpěvačkou a písničkářkou Pavlínou Jíšovou. S Pavlínou jsem hrál od roku 2006 do roku 2012 a natočili jsme spolu 3 CD (z toho jsem 2 produkoval a vydával). Pavlína mě požádala i o manažerskou práci pro kapelu, což byla zajímavá zkušenost, která mě později nasměrovala na vybudování vlastní hudební agentury (Na Perutích).

Čeho si obrovsky cením, je možnost s kapelou doprovázet Pavla Bobka - legendu naší Country. To potěšení jsem měl bohužel až v posledních letech jeho kariéry, ale i tak to byly roky nezapomenutelné. Pavel byl skvělý chlap a parťák se smyslem pro humor a i přes náš velký věkový rozdíl vždy držel partu a všeho se nadšeně účastnil. Jeho odchodu jsem opravdu litoval.

Rok 2012 pro mě byl rokem velkých životních změn
Po šestiletém angažmá u Pavlíny jsem si hledal nové místo. A štěstí jsem měl velké, dostal jsem pozvání natočit kontrabas na řadové CD kapely Spirituál kvintet. CD se jmenovalo Čerstvý vítr a sám název vypovídá o tom, co se tehdy v kapele dělo.
Po natočení této desky jsem se díky rozhodnutí kapelníka Jirky "Ticháka" Tichoty stal posledním příchozím členem kapely!

Spirituál Kvintet

Stát se součástí opravdové legendy je neuvěřitelná zkušenost a velké čest, k této zatím nejvýznamnější spolupráci chovám velký respekt. S kapelou, kterou prošly takové osobnosti jako byl Karel Zich, bratři Nedvědové, Irena Budweiserová a mnoho dalších, jsem za osm let mého členství procestoval snad všechny kouty naší země a dokonce se podíval několikrát do zahraničí (USA, JAR). Bylo mi dovoleno si zahrát a zazpívat nejednu z dnes již zlidovělých písní jako je Pískající cikán, Růžička nebo Mlýny. Hráli a zpívali jsme v malých vesnických kostelíčcích, ale také pro sály pro tisíce lidí nebo při oslavách 17.listopadu pro úplně plnou Národní třídu v Praze. 

Nedají se jmenovat všechny zážitky, tak jen namátkou chci vypíchnout jedinečnou spolupráci s Hradišťanem a operní divou Dagmar Peckovou. To byl moc krásný cross-over lidové a vážné hudby (mimochodem z toho vniklo Spirituálů poslední CD - živá nahrávka z roku 2020). Vše ale jednou končí a tak v září 2020 odehrajeme s Kvintetem poslední koncerty. 

Autorský repertoár

Baví mě muzika pro náročnější publikum a ale i ta přímočará, kterou si snadno zazpíváte s pár akordy a kytarou. Během let jsem začal hledat originální repertoár pro mé sólové vystupování a to mě dovedlo až k vlastní tvorbě.

Moje první zkušenost s prezentací autorského repertoáru byla v rámci projektu Jiří Holoubek Trio. Tahle kapela byla založená právě na autorském repertoáru a díky ní jsem se poprvé stal zpěvákem své vlastní tvorby, v dobré společnosti moderátora Jiřího Holoubka a geniálního pianisty Tomáše Stehlíka. Natočili jsme jedno CD a dva pořady do rozhlasu, bohužel kapela fungovala pouze krátkou dobu.

Už v době, kdy jsem si užíval výslunní přízně fanoušků Spirituál kvintetu, začal se úspěšně rozbíhat projekt, který částečně navazuje na historii trampské hudby Východních Čech a prolíná se s žánrově nesvázaným muzikantstvím bratrů Malinů. Je jasné, že jde o kapelu Malina Brothers. V roce 2020 slavíme deset let existence, a to existence produktivní! Natočili jsme 3 CD a jedno DVD a odehráli nespočet koncertů. Dokonce jsme absolvovali dvě úspěšná turné po Spojených Státech Amerických. Hrajeme americké bluegrassovky, české tradiční country-folk písničky z Náchoda i právě naši autorskou tvorbu. Tahle kapela mě moc baví, tahle spolupráce je kreativní a velmi inspirativní.

A co bude dál? Během své hudební kariéry jsem natočil už mnoho desek, většinou pro jiné hudebníky nebo pro kapely, kterých jsem součástí. Aktuálně pracuji na svém prvním sólovém albu, kde se objeví převážně moje autorské české písničky. 

© 2020 Pavel Peroutka. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky